KURTOK - PARKIETY Producent tradycyjnych parkietów i deski warstwowej

Poradnik

 

Przygotowanie podłoża pod parkiety

Producenci chemii parkietowej oferują produkty pozwalające na przyklejenie parkietu praktycznie do dowolnej powierzchni: płytek ceramicznych, kamienia, podłogi drewnianej, betonu czy płyt prefabykowanych (OSB, paździerzowej). Jednak - z przyczyn finansowych - najkorzystniejsze jest mocowanie klepek do betonu i płyt OSB. W przypadku płyt OSB przed klejeniem konieczne jest ich przeszlifowanie w celu zwiększenia przyczepności kleju. Wylewkę betonowę trzeba zagruntować, a decyzję co do rodzaju stosowanego gruntu należy zostawić parkieciarzowi, często bowiem zachodzi konieczność jej wzmocnienia. Zdarzają się również wylewki zbyt nierówne (normą jest tutaj nierówność rzędu 2-3 mm na odcinku 2 metrów). W tym przypadku stosuje się frezowanie lub wylewanie mas samopoziomujących. Jeśli na jednej powierzchni (kondygnacji) będą stosowane różne wykończenia posadzek (np. płytki ceramiczne i parkiet), powinno się zróżnicować poziom wylewki odpowiednio do stosowanych okładzin podłogowych. Pozwoli to na uzyskanie podłogi na jednym poziomie.

 

Wybór parkietu

Wybór parkietu w dużej mierze podyktowany jest upodobaniem klienta, który decyduje o gatunku, klasie i wielkości klepki kierując się swoim gustem. Istnieje jednak kilka cech, które pozwalają, lub nie, na położenie danego parkietu w określonym pomieszczeniu. Przedstawimy poniżej, krótką charakterystykę poszczególnych gatunków uwzględniającą ich walory użytkowe jako podłogi w budynkach mieszkalnych.

 

Dąb

Jest gatunkiem bardzo twardym i stabilnym. Może być stosowany w każdym pomieszczeniu. Charakterystyczną cechą parkietu dębowego jest jego ciemnienie z upływem czasu. Procesu tego nie da się w żaden sposób zatrzymać, można go natomiast przyspieszyć stosując odpowiedni lakier podkładowy.

 

Jesion

Bardzo podobny w swych właściwościach do dębu, stąd również można go stosować w całym domu. Jesion posiada zróżnicowaną kolorystykę i nawet w pierwszej klasie jest mocniej przebarwiony od innych gatunków. Na życzenie selekcjonujemy parkiet jesionowy w jednolitym, białym odcieniu (dopłata ok. 10-20%). 

 

Kiedy należy montować parkiet.

Układanie posadzki z klepki parkietowej lub deski warstwowej należy do końcowych etapów wykończenia wnętrz. Najlepiej, jeśli parkiet układany jest na samym końcu, tuż przed ostatnim malowaniem ścian. Dopuszczalne, choć niewskazane jest późniejsze układanie płytek ceramicznych. W trakcie przerwy technologicznej między klejeniem a szlifowaniem posadzki (ok. 3 tygodni) zalecany jest montaż drzwi. Niedopuszczalne natomiast jest wykonywanie tynków i gładzi po ułożeniu parkietu.